top of page

לגדל ילדים צמודים .. טיפים לשנים הראשונות

מדריך קצר איך לגדל אחים צמודים ליחסים של חברות וקרבה

תביאו לה אח, הם אמרו יהיה לה חבר טוב , הם אמרו

תהיה לך השנה הכי קשה בחייך כשילד-ב'- יהיה-תינוק-רך-וילדה-א'-תהיה-פעוטה/תינוקת - אף אחד לא אמר עדיין

אני אומרת, השנה הראשונה עם פיצי קטנטן ואחותו הגדוולה עדיין תינוקת / פעוטה בעצמה , כנראה תהיה השנה הכי קשה בחייך. אבל.... משם זה רק ישתפר!!


מאיפה בכלל הקושי?

בהריון הראשון , היינו נסיכות, מלכות, התיישבנו והרמנו את הרגליים כשרצינו, שכבנו במיטה כשרצינו ויכולנו להקיא את נשמתינו עם הפריווילגיה המדהימה, להיות חולה או רגישה, ולדאוג רק לעצמי (ולעוברי) בלי לטפל במישהו אחר בזמן הזה. הרכבת הזו כבר נסעה.. ברוכה הבאה לרכבת הילדות'ים, וכבר בהריון אנחנו מגלות, שאנחנו בהריון עם תינוקי , וגם, היי, יש פה עוד תינוקי שזקוקה לטיפול צמוד, והיי, היא הייתה פה קודם. שרדנו את ההריון, הגענו ללידה, מאושרות, זורחות, עם ביטחון, עם ניסיון, עם בשלות ו-ואללה, הייתה לידה מוש! לידה שנייה יכולה להיות בקלות לידת תיקון ללידה ראשונה טראומטית.

 • ועכשיו - האתגר הראשון - משכב לידה- כן או לא , ולמשך כמה זמן? משכב לידה זקוקה לפוסט משלה בבלוג, פה אני רק אכתוב - אל תמהרי לקום מהמיטה. כל פעם שאת שומעת מבפנים איזה כל שאומרת לך - "מה קרה לך? את ג'אדאית.. את לא זוכרת מה סחבת בצבא? קטן עליךךךך" בנימוס תגידי לה לסתום, כי היא מתעלמת מהמחירים של הבחירות האלו שאת עלולה לשלם גם שנים לאחר שסתיימי להרים תינוקות על מנשאים.. ההמלצה שלי, שבועיים שלושה במינימום כמה שיותר תשכבי במיטה. תרשי לעולם להגיע אליך, איך עושה את זה? עוד מלפני הלידה מתכננת וקובעת איך 1. תמיכה מהקהילה (סירי לידה מהבניין, מהשכונה, מהקבוצה של הגן של הגדולה) 2. איסופים קבועים לגדולה מהגן הבייתה עם ההורים של החברה הכי קרובה, 3. לבקש מסבא וסבתא שיבואו לשחק עם הגדולה אחרצים, 4. בקרים ואמבטיות בבלעדיות על אבא תהני מהזמן המתוק של היקשרות בלעדית עם פיצי הקטן והמתוק. והגוף שלך יודה לך על הזמן הזה להחלים מהניתוח העצמי שעברת ביכולת לרקוד יותר מדקה בלי לרוץ לעשות פיפי מיד.


עוברים כמה שבועות,את מתאוששת מהלידה, הגוף שלך מסיימת את ריקון הדם מהרחם, פיצי קצת גדל, ואיך מתרגלות שגרה חדשה של שניים שחיות בזמנים שונים, עם צרכים שונים?

 • את זוכרת שהיקשרות היא המפתח לחיי משפחה שיש בהם צחוק, אמון וקרבה. תתרגלו כבר עכשיו, קרבה בניהן עם רגישות לצרכים השונים של כל אחת, וזה יחלחל למערכת ההפעלה שלהם כבר מהגיל הזה.

 • המשאב היקר ביותר לילדים בגיל הרך הוא זמן עם הנוכחות של אמא. את לומדת את לוח העירות והשינה של פיצי, מתככנת לעצמך מראש, ומשלבת זמנים בבלעדיות לגדולה בזמנים שפיצי ישן, מבלה איתה זמן של רגיעה או משחק נינוח במיטה. היא תגדל לידיעה שאמא נשארה גם שלה

 • פיצי במנשא. מנשא הוא החבר הכי טוב שלך! מראש, תכיני את המנשאים שעובדים לך בשבועות הראשונים - מנשא טבעות עבד לי נהדר. יש המון הדרכות וסוגים באתר המעולה המנשא הנכון

 • ערסל תלוי / נדנת שכיבה שנמצאת במרכז הבית, יתן לפיצי מקום בטוח ובלעדי, ועדיין להיות בתקשורת עם הסביבה.

 • אוכל לך ולמשפחה- מקלילה... זאת מילת המפתח. ארוחות קלילות, מהירות, שאפשר להחזיק בידים: מקלות ירקות, פירות חתוכים, שייק מפנק עם פירות ואגוזים, יוגורט בייתי עם קצת מייפל או סילאן- בחורף דייסות מהירות כמו קוואקר.

 • הרדמות לשתיים בגילאים שונים: פיצי שנולד יסתגל וישתלב לשגרה של הבית. איך את רגילה להרדים את הגדולה? תני לשגרה החדשה של פיצי להשתלב איתה אתן ישנות בלינה משותפת עם חיבוק קרוב וסיפור במיטה? תניקי את פיצי בזמן שהגדולה שוכבת לידך וכשיגדל יותר תני לו לשכב / להישען על הברכיים שלך כשאת שוכבת במיטה מחובקת עם הגדולה הגדולה ישנה בחדר משלה? מקמי בחדר שלה כורסת הנקה (היא כנראה עדיין שם מההרדמות שלה) . תתחילי כל הרדמה עם חיבוקים ונישוקים וחום ואהבה, ורק אז תביאי את פיצי, והניקי אותו בנחת כשאת מספרת סיפור ושרה שיר ערס לאחותו הבכורה.

 • דיכאון מלפתוח כל בוקר, על הבוקר בקקי DUTY , לכל המחותלות, מחותלים, גם ל-אמא תנגבי לי, וגם לעצמך; מה עוזר? תתרגלי אמירת תודה על כל היש בחייך, על הנשמות המבורכות שהצטרפו, על הזכות והמתנה של להיות אמא ולהיות מוקפת באהבה והערכה (בקרוב יעלה פוסט בדיוק על איך לחיות מוערכת ואהובה כשאני חיה כמו שפחה..) , תרגול יומיומי, סיזיפי ומתגמל של שינוי צורת הראייה של המציאות.

 • לזכור שיש שונות בין אחים והאחיות, ולכל ילד יש דברים אחרים שמועדפים. לתת לכל ילד להיות מי שהוא ומה שהוא אוהב, גם אם זה כל כך רחוק מאיך שהבכור היה בגילו.

 • אין שווה בשווה, יש ניראות לשניהם - יש מנהג מתוק שאני מאוד אוהבת, בימי הולדת של ילדים רכים, קונות שתי מתנות : אחת לילד שיש לו יוםהולדת, ואחת לאח או אחות השנייה. מתנה קטנה וצנועה שמאותת לאח - אני רואה אותך. ככה גם בין האחים במשפחה. קונה ארטיק לקטן? מתקשרת הבייתה לראות מה תרצה אחותו. היינו אצל רופאת השיניים והבכורה קבלה מדבקה? מבקשת גם אחת לאחיה הצעיר. זה לא חייב להיות זהה, העיקרון הוא שאנחנו מטפטפות את הידיעה שיש ניראות ומקום לשניהם. הם יתרגלו את זה גם עם עצמם.

 • תנו לפיצי להיות לידכן בסביבה כמה שיותר את משחקת עם הגדולה? פיצי שוכב על משטח עם צעצוע רך יצאת עם הגדולה לגן המשחקים ? זו הזדמנות נהדרת להצביע לפיצי על צבעים שונים התארגנות לארוחת צהריים? הגדולה יכולה לחתוך / לקלף מלפפון בזמן שפיצי עורם ומגלגל כוסות פלסטיק צבעוניות של ילדים בשכיבה על משטח או על המגש

לסיום... תזכרו שתינוקות רוצים להיות במרכז של הענינים, כשהם'ן מצטרפים לענינים שלכן וש..

כל הרגעים הקשים של האימהות היום , בעתיד יהיו זכרונות מטושטים של עבר עמום

אז צלמו סרטונים של הילדים, ותהנו מהדבש!כאן בפעם הראשונה? ברוכה הבאה! נעים להכיר. אני מיכל. אמא ובת זוג . כותבת על האימהות שלי ועל נשיות רכה. יועצת רגשית בשיטת התמקדות , ואשת חינוך בהכשרה. פתחנו את החנות און ליין למוצרי התינוקות ואת הבלוג הזה מתוך הידיעה שכולנו חוות חוויות דומות, בואו נגדל ביחד 3>

463 צפיות0 תגובות

תגובות


bottom of page